A machine lifts a 100 kg load to a height of 5 m in 10 seconds. If the machine requires an input energy of 5000 J, calculate its efficiency.
KE = ½ × m × v^2
W = F × s = 50 N × 2 m = 100 J
W = F × s
A 5 kg object is moving at a velocity of 2 m/s. Calculate its kinetic energy.
Now, let's apply the concepts we've learned to Aktiviti 13 in the Buku Teks Fizik Tingkatan 4 KSSM.
where m is the mass of the object and v is its velocity.
A 5 kg object is lifted to a height of 2 m above the ground. Calculate its gravitational potential energy.
A machine lifts a 100 kg load to a height of 5 m in 10 seconds. If the machine requires an input energy of 5000 J, calculate its efficiency.
KE = ½ × m × v^2
W = F × s = 50 N × 2 m = 100 J
W = F × s
A 5 kg object is moving at a velocity of 2 m/s. Calculate its kinetic energy. A machine lifts a 100 kg load to
Now, let's apply the concepts we've learned to Aktiviti 13 in the Buku Teks Fizik Tingkatan 4 KSSM.
where m is the mass of the object and v is its velocity. Calculate its kinetic energy
A 5 kg object is lifted to a height of 2 m above the ground. Calculate its gravitational potential energy.